W dobie wszechobecnego internetu śmiało można stwierdzić, że podmiot, który nie posiada swojej witryny w sieci, dla większości klientów po prostu nie istnieje. Co istotne, stworzenie własnej strony wymaga podstawowej wiedzy oraz nakładu pracy, ale nie jest niewykonalne samodzielnie. Zatem, jak stworzyć stronę internetową i od czego zacząć?
Stworzenie strony internetowej
Jak wspomniano powyżej, samodzielne stworzenie strony internetowej jest możliwe, choć wymaga nakładu pracy oraz czasu. Alternatywą dla tego typu rozwiązania jest pomoc oferowana przez liczne profesjonalne podmioty prężnie działające na rynku krajowym i lokalnym. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to rozwiązanie droższe.
Etapy tworzenia strony internetowej
W niemal każdej sferze życia każde efektywne działanie rozpoczyna się od dobrego pomysłu. Tworzenie strony internetowej nie jest wyjątkiem od tej reguły. W tym przypadku, liczy się dobry projekt, który spełnia wymagania związane z celem powstania witryny oraz dostosowany jest do preferencji potencjalnej grupy odbiorczej. Ponadto, musi on uwzględniać zakładany budżet oraz przedział czasowy, po którym strona ma „ruszyć”. Witryny mogą spełniać różnorodne funkcje, w tym: zwiększenie sprzedaży czy organizacja zbiórki środków przeznaczonych na wybrany cel. Niezależnie jednak od celu powstania witryny, informacje na niej zawarte powinny być przejrzyste oraz spójne. Na stronie warto zatem umieszczać jedynie istotne informacje oraz unikać zbytniego przeładowania. Podczas tworzenia własnej strony internetowej można wcielić w życie własne pomysły lub też postawić na sprawdzone szablony dostępne w sieci.
Użyteczne narzędzia wykorzystywane podczas tworzenia strony internetowej
Podczas tworzenia strony internetowej warto skorzystać z dostępnych kreatorów. Oczywiście, niektóre z nich wymagają specjalistycznej wiedzy na temat kodowania, inne są dość intuicyjne i proste w obsłudze. Co istotne, wybrane kreatory są nieodpłatne, a ich szeroka oferta umożliwia dopasowanie interfejsu strony do bardzo indywidualnych wymagań. Różnorodne kreatory wymagają pracy od podstaw lub jedynie uzupełnienia spersonalizowanych treści.
Domena, hosting
Domena oraz hosting to pojęcia nieodzownie związane z każdą witryną. Co ważne, niektóre domeny są darmowe, inne płatne, a ich cena zależy od tak zwanej końcówki, w tym: „.com”, czy „eu”. Hosting to w uproszczeniu miejsce, w którym przechowywana jest dana witryna. W tym wypadku, również dostępne są rozwiązania bezpłatne.
SEO i pozycjonowanie
Sukces każdej strony internetowej to łatwość z jaką może być ona odnajdywana. W tym celu konieczne jest jej przygotowanie pod kątem SEO, czyli wymagań wyszukiwarek internetowych. Warto zatem dobrze wybrać odpowiednie słowa kluczowe oraz uzupełnić nazwę oraz opis strony. Masowe wpisywanie słów kluczowych mija się z celem, ponieważ zdecydowanie liczy się tu jakość, a nie ilość. Ponadto, należy pamiętać o tym, że wraz z upływem czasu informacje dotyczące strony powinny ewoluować i odzwierciedlać stan bieżący.