Kalkulator wynagrodzeń b2b – czy warto angażować się w tego rodzaju współpracę?

Koszty pracy rosną praktycznie z roku na rok. Nic więc dziwnego, że pracodawcy szukają coraz to nowszych rozwiązań, które pozwalają na ich ograniczenie i osiągnięcie jak największego zysku. Jednym z takich właśnie rozwiązań jest współpraca na zasadach b2b. Czy to się opłaca? Okazuje się, że w niektórych sytuacjach tak, choć nie każdy może na tym skorzystać? Co warto wiedzieć na ten temat?

Na czym polega b2b?

B2b jest rodzajem współpracy pomiędzy dwoma firmami. W praktyce jest to najczęściej rozwiązanie, które polega na tym, że pracodawca, zamiast zatrudniać pracownika na etacie nawiązuje współpracę z osobami, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Z punktu widzenia pracodawcy takie rozwiązanie jest bardzo korzystne. Dużą korzyścią jest przede wszystkim brak ponoszenia kosztów zatrudnienia pracowników. Dla pracownika model taki może oznaczać przede wszystkim większą elastyczność i możliwość realizowania zleceń dla kilku pracodawców jednocześnie.

B2b i praca na etacie – różnice

Warto wyjaśnić sobie, że osoba współpracująca ze swoim pracodawcą na zasadzie b2b nie jest pracownikiem, ale raczej współpracownikiem. Przedsiębiorca taki wykonuje na rzecz danej firmy pewne usługi, za które wystawia faktury. Jak można więc łatwo się domyślić, nie obowiązują go pewne przywileje, które wynikają ze stosunku pracy. Pracownikowi realizującemu taki model nie przysługuje na przykład płatny urlop. Oprócz tego nie może on liczyć na żadnego rodzaju zabezpieczenie swojego etatu jak okres wypowiedzenia, czy odprawa. Wszelkie sprawy związane z podatkami i ubezpieczeniem musi załatwiać samodzielnie.

Ile można zarobić na b2b?

Często zadawanym pytaniem jest to, ile można zarobić na b2b. Wbrew pozorom dla wielu osób układ taki nie jest wcale zły. Brak kosztów pracy oznacza dla pracodawcy możliwość zapłacenia pracownikowi znacznie więcej. Nawet po odliczeniu kosztów związanych z podatkiem i ubezpieczeniem w kieszeni pracownika zostaje zdecydowanie więcej. Dokładne zarobki uzależnione są między innymi od sposobu opodatkowania i wysokości płaconych składek. Pomocny może okazać się dostępny w sieci kalkulator wynagrodzeń b2b.

Kto skorzysta na modelu b2b?

To, czy można faktycznie skorzystać na modelu b2b, zależy w dużej mierze od pracodawcy. Często tego rodzaju układ stosowany jest w zawodach bardzo wyspecjalizowanych, w których zarabia się dużo. Z drugiej strony b2b może być też po prostu ze strony pracodawcy chęcią zmniejszenia kosztów zatrudniania, co niekoniecznie musi przekładać się na większy zysk pracownika.

Redakcja capitalwork.pl