Ubezpieczenie na życie – kiedy możesz uzyskać odszkodowanie?

Polisy ubezpieczeniowe oferują ochronę w wielu sytuacjach. Jakie wsparcie zapewnia ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie – co to jest?

Za pomocą ubezpieczenia na życie można otrzymać odszkodowanie w różnych sytuacjach życiowych. Jego zakres jest zależny od wybranej oferty, a wypłata związana jest z wysokością składki ubezpieczeniowej.

Polisa ubezpieczeniowa na życie umożliwia uzyskanie wypłaty zarówno przez osobę, która ją wykupiła, jak i przez jej bliskich lub inne uposażone osoby.

Co obejmuje ubezpieczenie na życie?

Podstawowe ubezpieczenie na życie umożliwia uzyskanie wypłaty za śmierć właściciela polisy. Obecnie jednak ubezpieczenia tego typu pozwalają na otrzymanie znacznie szerszej ochrony w wielu sytuacjach.

Za pomocą ubezpieczenia na życie można uzyskać odszkodowanie w poniższych przypadkach:
– Śmierć osoby ubezpieczonej,
– Poważne zachorowanie osoby ubezpieczonej,
– Uraz ciała osoby ubezpieczonej,
– Urodzenie dziecka przez osobę ubezpieczoną,
– Śmierć bliskich osób dla ubezpieczonego, na przykład rodzica, dziecka,
– Wypadek przy pracy osoby ubezpieczonej,
– Powstanie niepełnosprawności u osoby ubezpieczonej,
– Niezdolność do pracy przez osobę ubezpieczoną,
– Pobyt w szpitalu przez osobę ubezpieczoną.

Warto pamiętać o tym, że ubezpieczenie na życie w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) może wyliczać wyłączenia, czyli sytuacje, gdy wypłata odszkodowania nie jest możliwa. Dotyczy to między innymi zdarzeń wywołanych pod wpływem alkoholu, narkotyków, krótkich pobytów w szpitalu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia na życie?

Wybierając ubezpieczenie na życie, warto porównać różne dostępne oferty u ubezpieczycieli, aby wybrać polisę odpowiadającą indywidualnym oczekiwaniom.

Przy wyborze polisy należy zwrócić uwagę na:
– Zakres ochrony,
– Granice wieku,
– Wyłączenia ubezpieczeniowe,
– Wysokość składki,
– Minimalny czas trwania umowy.

W wyszukaniu najlepszej polisy mogą pomóc internetowe porównywarki ubezpieczeń. Po wypełnieniu formularza z kwestionariuszem prezentują one różne oferty firm ubezpieczeniowych wraz z wysokością składek.

Pomoc w wybraniu ubezpieczenia oferują także agenci ubezpieczeniowi, którzy współpracują z wieloma towarzystwami. Agent wykona kalkulację i doradzi, jaka polisa będzie najkorzystniejszym wyborem.

Jak zawrzeć umowę ubezpieczenia na życie?

Obecnie ubezpieczenie na życie można wykupić bezpośrednio w siedzibie ubezpieczyciela, u agenta ubezpieczeniowego lub za pośrednictwem internetu.

Umowę ubezpieczenia na życie przez internet można zawrzeć samodzielnie na stronie ubezpieczyciela. Składkę opłaca się przelewem online.

Redakcja capitalwork.pl