Wybierz program do edycji zdjęć

Współczesne media w dużej mierze przenoszą się do internetu i są oparte na prostym przekazie. Kluczową rolę odgrywają tu zdjęcia, które pozwalają na zatrzymanie uwagi odbiorcy i zainteresowanie danym zagadnieniem. Trudno wyobrazić sobie przecież relację, bloga czy dłuższy post w jakimś serwisie bez zdjęć uplastyczniających przekaz i wzmacniających zainteresowanie. W tym artykule opisanych zostanie kilka programów do edycji zdjęć, które mogą się przydać w prowadzeniu social media.

Najlepsze darmowe programy do obróbki zdjęć

Większość użytkowników popularnych portali społecznościowych lub osób zaczynających dopiero swoją przygodę z prowadzeniem profili wybiera darmowe programy do zdjęć. Jest to na tyle korzystne, że mimo braku pewnych funkcji zarezerwowanych wyłącznie dla programów licencyjnych, darmowe programy oferują użytkownikowi coraz więcej ciekawych opcji. Prawie wszystkie umożliwiają wprowadzenie tekstu na zdjęcie, wprowadzenie efektów kolorystycznych czy przetworzenia stylów. Poszczególne programy różnią się zazwyczaj gamą najnowocześniejszych funkcji oraz dostosowaniami systemowymi.

Najlepszym znanym i bezpłatnym edytorem zdjęć jest GIMP, od lat będący sztandarowym programem w użyciu influencerów. Umożliwia on edycję tła, retusz, pracę na warstwach i kanałach czy nawet tworzenie skryptów automatyzujących obróbkę. Ciekawą funkcją jest także skalowanie, które przydaje się przy regulacji wielkości obiektów bez większych zmian w jakości.
Inną ciekawą alternatywą dla płatnych programów do edycji zdjęć jest Photopea. W odróżnieniu od GIMP, Photopea to aplikacja przeglądarki co ułatwia użycie i nie wymaga ściągania programu czy jego aktualizacji. Omawiany program czyta pliki rozszerzeń XCF oraz PSD, a oprócz podstawowego panelu funkcji edycji czy retuszu oferuje moduł wypaczenia do zniekształcania obiektów czy object selection tool pozwalający zaznaczać całe obiekty na zdjęciach i przetwarzać je bądź usuwać.

Jakość ponad wszystko, czyli płatny program do edycji zdjęć

Dla profesjonalnych fotografów i osób ceniących najwyższą jakość i szeroką gamę możliwości poleca się płatny program do edycji zdjęć. Warto wybrać jeden z popularnych i cenionych na świecie Adobe Lightroom lub Adobe Photoshop. Pierwszy z nich to zdecydowanie najszersza gama funkcji od profesjonalnej obróbki zdjęć, regulacji tła i możliwości edycji najdrobniejszych detali po przechowywanie i zarządzanie zdjęciami w chmurze programu. Najwyższa jakość równa się jednak najwyższej cenie – zakup programu to koszt rzędu 2 tysięcy złotych lub w pakiecie okresowym – 13 euro na miesiąc. Nieco tańszym programem z podobną paletą funkcji jest Adobe Photoshop kosztujący, przy zakupie pełnej wersji, około 800 złotych.

Redakcja capitalwork.pl