Kryptowaluty nie są już niszowym tematem dla zafascynowanych technologią wybrańców – o cyfrowych pieniądzach słyszał już chyba każdy, m.in. dlatego, że mają one coraz większy wpływ na analogową rzeczywistość. Czytamy o nich w mediach (nie tylko tych związanych z finansami) i pojawiają się one w naszych codziennych rozmowach (co prawda nie wszyscy rozumieją fenomen NFT, ale zaskakująco wiele osób ma na ten temat swoje zdanie). Sam fakt, że o branży krypto jest tak głośno, świadczy o tym, że mamy do czynienia z realną, atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych pieniędzy. Jakie są największe zalety tych nowoczesnych środków płatniczych?
Szybki transfer i anonimowość
Szybkość transakcji to bodajże największa zaleta kryptowalut. Transfer cyfrowych pieniędzy odbywa się błyskawicznie, samo przeprowadzenie transakcji jest banalnie proste, a cała procedura jest maksymalnie bezpieczna. Jak to możliwe? Przy tradycyjnych transakcjach konieczni są pośrednicy, którzy zarabiają na zasadzie prowizji. To sprawia, że koszt operacji rośnie, a przekazanie środków zabiera więcej czasu. Dzięki wyeliminowaniu pośredników transfer kryptowalut przebiega bezkosztowo i…ekspresowo.
Kryptowaluty zyskały tak dużą popularność m.in. dlatego, że umożliwiły wykonywanie anonimowych transakcji. To bardzo kusząca alternatywa dla banków, które nie dość, że słono sobie liczą za swoje pośrednictwo, to jeszcze przechowują wrażliwe dane swoich użytkowników. W przypadku transakcji kryptowalutowych możemy liczyć na znacznie większą prywatność.
Bezpieczeństwo i przejrzystość transakcji
Za bezpieczeństwo przeprowadzanych operacji odpowiada technologia blockchain. Trudno o bezpieczniejsze i bardziej przejrzyste rozwiązanie. Każda transakcja zapisywana jest w łańcuchu bloków, przez co przebiega nieodwracalnie i nie da się jej zmodyfikować. Żeby przywłaszczyć sobie kryptowaluty, konieczne byłoby złamanie łańcucha (a zatem dokonanie niemożliwego) lub wykradzenie indywidualnego, zaszyfrowanego klucza do portfela (przed czym można się skutecznie ochronić).
Ciągły rozwój
Branża kryptowalut bezustannie się rozwija. Kolejne firmy handlowe i usługowe przyłączają się do tego ekosystemu i zaczynają akceptować płatności cyfrowe. Inwestowanie w kryptowaluty stało się czymś powszechnie praktykowanym, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Adopcja kryptowalut przebiega bardzo sprawnie – aktualnie jesteśmy na etapie adopcji przez prywatne banki oraz usługodawców zajmujących się doradztwem finansowym. Czekamy na jeszcze jeden kluczowy przełom, a mianowicie na to, aż powstaną odpowiednie regulacje by fundusze inwestycyjne i emerytalne mogły zacząć inwestować w kryptowaluty.
Już teraz krypto posiada wsparcie największych graczy na globalnym rynku, i nie dotyczy to wyłącznie Bitcoina czy Ethereum. Coraz większe znaczenie zyskują też bardziej niszowe, energooszczędne projekty, które mają stanowić przeciwwagę dla kopalni pożerających ogromne ilości prądu. Przykładowo, ostatnio głośno jest o współpracy Banku Światowego z Chia Network (XCH). Można się spodziewać, że w niedalekiej perspektywie kopanie Chia i innych energooszczędnych kryptowalut stanie się bardzo opłacalne.
Wzrost świadomości w społeczeństwie
Jak zaznaczyliśmy we wstępie, nie tak dawno temu z kryptowalutami miało do czynienia jedynie wąskie grono osób. Wokół tego tematu narosło wiele mitów i fałszywych uprzedzeń. Laicy byli zdania, że waluty kryptograficzne to domena hakerów, a cyfrowe pieniądze są wybitnie narażone na cyberataki. Teraz krypto to praktycznie mainstream – są one silnie obecne w naszej codzienności. Rosnąca świadomość wspomaga adopcję i vice versa, dzięki czemu pozycja aktywów stopniowo się umacnia. Kto by pomyślał, że kompletna nowinka z czasem przekona do siebie całe państwa, które uznają ją za oficjalną walutę! Tak właśnie postąpił Salwador z Bitcoinem, a w jego ślady poszła już Republika Środkowoafrykańska.
Za wzrost ogólnej świadomości na temat kryptowalut odpowiadają często sami użytkownicy. Jedną z oddolnych inicjatyw, która postawiła sobie za cel zwiększenie adopcji cyfrowych pieniędzy w Polsce, jest platforma Kopalniekrypto.pl. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat branży krypto – zwłaszcza o wspomnianej, zielonej kryptowalucie Chia – zachęcamy do odwiedzania tej strony i zapoznawania się z publikowanymi tam treściami. Regularna lektura pomoże utrzymać rękę na pulsie!
Decentralizacja
Co prawda znalazłoby się sporo osób, które wskazałyby ten element jako wadę, ale naszym zdaniem jest to spora zaleta. Nad kryptowalutami nie góruje żadna nadrzędna instytucja, która sprawowałaby nad nimi pieczę. W tym sensie waluty kryptograficzne są absolutnie niezależne – nie ma też mowy o udziale czy ingerencji żadnych podmiotów trzecich. Co prawda sprawia to, że ceny krypto ulegają sporym wahaniom, bo nie mają ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, ale coś za coś. Decentralizacja skutecznie przekreśla scenariusz, w którym walutą cyfrową sterowałby jakiś centralny bank lub inny interesowny podmiot.
Szansa na spory zarobek
Rynek kryptowalut prężnie się rozwija, a na horyzoncie pojawia się coraz więcej opcji, także inwestycyjnych. Użytkownicy mają ogromne pole do popisu – mogą skupić się na kupowaniu monet albo zainwestować w potrzebny sprzęt i zająć się ich samodzielnym wydobyciem. Na kryptowalutach można zarobić ogromne pieniądze – o ile w 2010 roku za 5 000 BTC można było kupić co najwyżej pizzę, o tyle dziś wartość 1 BTC wynosi ponad 16 000 USD. Co prawda kopanie Bitcoinów jest o wiele trudniejsze i mniej opłacalne niż kiedyś (m.in. z uwagi na rosnącą konkurencję i ogromne podwyżki cen prądu), ale wachlarz możliwości jest przecież znacznie szerszy.
Najpopularniejszym algorytmem sieci blockchain wciąż pozostaje PoW, który generuje wspomniane wyżej problemy. Na szczęście nie brakuje także kuszących nowinek. Wspomniane XCH (monety Chia) farmi się w oparciu o innowacyjny algorytm PoST. Niepotrzebny jest tutaj bardzo mocny i energochłonny sprzęt – zamiast tego wystarczy wolna przestrzeń dyskowa, a sam proces zużywa wielokrotnie mniej energii. Poza tym próg wejścia jest stosunkowo niski – wystarczy zainwestować w gotową koparkę zmontowaną przez profesjonalistów. Alternatywą jest samodzielne złożenie własnej, wydajnej farmy, posługując się poradnikami dostępnymi w sieci. Jeden z nich znajdziecie tutaj: https://kopalniekrypto.pl/koparki-chia-budowa-koparki-do-chia.
Jak widać, kryptowaluty mają całkiem sporo zalet i wszystko wskazuje na to, że mogą jeszcze wiele namieszać na globalnym rynku finansów. Warto otworzyć się na nowe technologie, dokształcić się w temacie i samemu podjąć decyzję, czy opłaca się w to zainwestować.
Artykuł sponsorowany