Sprzedaż – na czym polega praca w branży?

Na rynku pracy jest wiele ofert dla sprzedawców. Z pozoru dla wielu osób może się wydawać to pracą dla każdego, jednak sprzedawca musi mieć odpowiednie predyspozycje i kwalifikacje, aby dobrze pracować na tym stanowisku. Czym zajmuje się pracownik działu sprzedaży? Jakie cechy powinien mieć dobry handlowiec?

Pracownik działu sprzedaży – jakie cechy powinien mieć?

Ze sprzedawcami każdy ma kontakt w życiu codziennym podczas robienia zakupów. Sprzedawcy obsługują kasę fiskalną, sprzedają usługi w banku czy towary w ilościach hurtowych dużym przedsiębiorstwom. Dobry sprzedawca musi mieć cechy, które kwalifikują go na to stanowisko. Jakie to cechy? Przede wszystkim pracodawcy kładą duży nacisk na zdolności interpersonalne. Nie bez znaczenia jest oczywiście doświadczenie, które w każdej branży pomaga szybciej zdobyć pracę i osiągnąć lepsze wyniki w pracy. Sprzedaż polega na bezpośrednim kontakcie z klientem, dlatego nienaganny wygląd jest obowiązkowy. Dobrze dobrany strój, wyprasowane ubrania i oczywiście pogodna twarz sprawią, że szybciej handlowiec będzie mógł zdobyć zaufanie klienta.

Prezentacja – czyli jak powinien wyglądać dobry sprzedawca?

Wyżej zostało wspomniane, że prezentacja odgrywa kluczową rolę w kontakcie z klientem. Liczy się pierwsze wrażenie, które wpływa na efekty sprzedaży. Handlowiec zawsze musi wyglądać nienagannie. Sportowy outfit czy zbyt luźny strój może spowodować, że klient nie potraktuje poważnie rozmowy i nie kupi oferowanego produktu. Ubiorem i zachowaniem handlowiec prezentuje wizerunek firmy i produkt. Pracodawca, zatrudniając sprzedawcę, może już na rozmowie kwalifikacyjnej zwrócić uwagę na to, jak wygląda potencjalny pracownik. Wielu pracodawców negatywnie reaguje na widoczne tatuaże, które są nieco kontrowersyjne. Gdy są one widoczne w okolicach twarzy czy dłoni, to może stanowić to problem, aby znaleźć pracę, jako sprzedawca.

Jakie predyspozycje powinien mieć skuteczny sprzedawca?

Pracownik działu sprzedaży powinien być osobą spokojną i odporną na stres. Wiadomo, że sprzedaż odbywa się najczęściej bezpośrednio, a więc kontakt z klientem jest ciągły. Zdarzają się klienci, którzy są nieprzyjemni bądź nawet chamscy. Sprzedawca musi być odporny na takie zachowania i przede wszystkim rozmowa musi przebiec spokojnie. Opanowanie i szacunek to podstawy, którymi powinien kierować się handlowiec. Sprzedaż wymaga cierpliwości. Czasami negocjacje trwają nie tylko kilka godzin, ale nawet dni czy tygodni. Wielu sprzedawców samodzielnie reguluje swój czas pracy, dlatego muszą to być osoby, które potrafią działać na własny rachunek, sumienne i punktualne.

Czym zajmuje się pracownik działu sprzedaży?

Zakres obowiązków sprzedawcy jest dość szeroki. Osoba zatrudniona na tym stanowisku nie tylko obsługuje klientów i sprzedaje towary czy usługi. Sprzedawca, pracując w sklepie, obsługuje również kasę fiskalną. Musi on również dbać o swoje stanowisko pracy, które powinno być czyste i porządne. Handlowiec nadzoruje również stany magazynowe towarów i uczestniczy w zamówieniach. Do zakresu obowiązków należy także doliczyć reklamacje i zwroty. Każda sprzedaż musi zostać zapisana, dlatego wszystkie czynności są raportowane. Przy sprzedaży wysyłkowej towar musi zostać spakowany. Pracując w sklepie stacjonarnym, sprzedawca musi zadbać o odpowiednią ekspozycję towaru, który musi dobrze się prezentować zarówno na wystawie, jak i na półce. Zdolności interpersonalne i komunikatywność sprzedawcy pozwalają mu udzielić niezbędnych informacji o sprzedawanym produkcie. Oczywiście musi on mieć wiedzę na temat sprzedawanego towaru czy usługi, aby móc rozwiać wątpliwości, które mogą się pojawić u klienta. Często sprzedaż odbywa się za pośrednictwem telefonu komórkowego, dlatego sprzedawca często musi przygotować bazę potencjalnych klientów, do których można zadzwonić.

Kto może zostać sprzedawcą?

Sprzedawcą może zostać każdy. Oczywiście trzeba mieć odpowiednie predyspozycje i umiejętności, których można się nauczyć. Sprzedawca przede wszystkim musi być osobą, która lubi kontakt z innymi ludźmi. Jest to ciekawa praca, która przynosi dużo satysfakcji. Ważne jest to, aby handlowiec był odporny na stres, który towarzyszy mu w codziennej pracy, ale tego też można się nauczyć. Wszyscy, którzy nie lubią monotonii i chcą przeżyć coś interesującego, powinni pomyśleć o zawodzie sprzedawcy.

Ile zarabia sprzedawca?

Wiele osób wybierając zawód, sprawdza, jakie są zarobki w danej branży. Pensje są zależne od wielu czynników, dlatego ciężko jest jednoznacznie określić, ile zarabia handlowiec. Wysokość zarobków zależna jest przede wszystkim od doświadczenia i kwalifikacji. W większych miastach i firmach zarobki są wyższe niż w mniejszych miejscowościach czy niewielkich przedsiębiorstwach. Zarobki sprzedawcy zależne są w głównej mierze od ilości sprzedanych towarów, dlatego każdy handlowiec powinien być nastawiony na wynik. Średnio przyjmuje się, że sprzedawca w sklepie zarabia około 3500 złotych brutto. Przedstawiciel handlowy może liczyć na zarobki w wysokości 5000 złotych brutto.

Redakcja capitalwork.pl