Ile kosztuje budowa domu?

Wiele osób marzy o tym, aby pewnego dnia przenieść się z mieszkania w bloku do wybudowanego przez siebie domu. Warto przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań w tym kierunku dowiedzieć się choćby i pobieżnie, ile kosztuje budowa domu i co się na nią konkretnie składa. Może się bowiem okazać, że inwestycja ta będzie dla wielu osób zbyt wymagająca.

Podstawowe składowe ceny

Jak można się łatwo domyślić, łączny koszt budowy domu zależy od naprawdę ogromnej ilości czynników. Bez trudu można zbudować mały domek za około 100 tysięcy złotych, lecz równie dobrze można na niego wydać nawet 10 razy więcej. Jakie są zatem najważniejsze czynniki wpływające na to, ile kosztować będzie dany dom?
Rzecz jasna kluczową sprawą jest w tym wypadku to, jaki ma być metraż danego domu. Im powierzchnia użytkowa będzie większa, tym oczywiście wzrastać będzie również jego cena.
Kolejnym bardzo ważnym zagadnieniem w zakresie wyceny budowy domu, jest to, czy będzie on miał mieć piętro, czy będzie tylko parterowy. Dodatkowe piętro lub nawet dwa to oczywiście dodatkowa przestrzeń mieszkalna, przy jednoczesnym oszczędzeniu powierzchni działki.
Nie można oczywiście przy wycenie zapominać także o tym, jakie zostaną do budowy domu wykorzystane materiały i technologie. Te bardziej zaawansowane spowodują, że dom postawi się szybciej, będzie bardziej energooszczędny i trwalszy, lecz jednocześnie stanie się droższy w budowie.

Koszt działki

Nie bez znaczenia w przypadku wyceny domu jest to, ile zapłaci się za działkę, na której będzie się dom stawiało. Jak się okazuje, koszt działki to często drugie tyle ile wynosi budowa samego domu. Jest to więc wydatek naprawdę ogromny.
Rzecz jasna cena działki również zależna jest od wielu różnych czynników. Przede wszystkim kluczowe w tym wypadku jest to, gdzie ona konkretnie będzie zlokalizowana. Jeśli będzie to ścisłe centrum, choćby nawet mniejszego miasteczka to cena będzie wielokrotnie wyższa niż w przypadku działki na obrzeżach.
Dodatkowo na cenę wpływa także to, czy na działkę doprowadzone są już wszystkie media, jak wygląda kwestia dojazdu do niej, a także obecność w okolicy obiektów usługowych.

Metoda budowania

Na sam koniec podczas wyceniania kosztu budowy domu wziąć trzeba pod uwagę jeszcze to, jak będzie zarządzana cała budowa. Można całość nadzorować samodzielnie, czyli wynajmować ekipy budowlane do określonych prac czy też samodzielnie zamawiać materiały budowlane, co rzecz jasna pozwoli oszczędzić sporo pieniędzy. Można również wynająć firmę budowlaną, która zajmie się stawianiem domu od początku do końca. Oszczędzi się dzięki temu naprawdę wiele czasu i nerwów, lecz rzecz jasna wiązać się to będzie z wyższym rachunkiem za budowę.

Redakcja capitalwork.pl