Tutaj jesteś

Praca w Czechach – rynek pracy i perspektywy.

10 listopada 2021 Praca praca w Czechach


Czechy kojarzą się przeciętnemu zjadaczowi chleba z piękną Złotą Pragą, hokejem, smakowitym piwem i nie mniej smacznymi knedliczkami. Jednak coraz częściej mówi się o naszym południowym sąsiedzie jako o pewnego rodzaju fenomenie gospodarczym. Koronawirus wstrząsnął gospodarką, stabilnością niektórych firm, a także rynkiem pracy. Jednak Czechy mogą się pochwalić najniższą stopą bezrobocia i poziomem PKB. Rynek pracy zdaje się wychodzić obronną ręką z kryzysu pandemicznego i tym samym przyciąga potencjalnych pracowników, także z zagranicy. Poniżej spróbujemy scharakteryzować Czechy jako możliwy cel destynacji zarobkowej.

Rynek pracy w Czechach.

Zacznijmy od tego, że bezrobocie w Czechach sięgnęło zaledwie niecałych 3 %, choć wszyscy spodziewali się po pandemii istnego trzęsienia ziemi. Spodziewany wzrost liczby bezrobotnych nie nastąpił, wręcz przeciwnie, pracodawcy zaczęli zatrudniać nowych pracowników. To dobry prognostyk na przyszłość! Choć średnie zarobki w Czechach nie różnią się diametralnie od zarobków Polaków (wynoszą obecnie 15 200 koron czeskich, czyli około 2 600 złotych miesięcznie), to plusem są zapewne niższe podatki.

Na czeski rynek pracy wpływa przede wszystkim zapotrzebowanie pracodawców na zawody fizyczne w przemyśle wytwórczym i budownictwie. Nadal istnieje duże zainteresowanie pracownikami sezonowymi w rolnictwie, ogrodnictwie, leśnictwie i rybołówstwie. Firmy poszukują również pracowników do produkcji i handlu zwierzętami oraz żywnością. Do najważniejszych sektorów czeskiej gospodarki należą wszakże: przemysł (30,2%), handel hurtowy i detaliczny, transport, usługi gastronomiczne (19,2%) oraz działalność związana z administracją publiczną, obronnością, edukacją, opieką zdrowotną i pomocą społeczną (15,5%).

Nastawienie Czech na produkcję przemysłową wskazuje, że Polacy w Czechach najłatwiej znajdą pracę w takich zawodach jak: spawacz, monter, lakiernik, tokarz, szlifierz, ślusarz, elektryk i operator maszyn.

Praca w Czechach – jak jej szukać?

Jeszcze przed wyjazdem dobrym pomysłem jest rozejrzenie się po możliwościach pracy w mieście, w którym mamy zamiar się osiedlić. Świetnym rozwiązaniem jest zaciągniecie języka na przykład u kogoś znajomego kto ma doświadczenia z pracą w Czechach.

Obecne rozwiązania technologiczne dają możliwość szukania pracy, a nawet przeprowadzenia pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej przez internet (Skype). Można oczywiście pojechać do Czech i rozpocząć poszukiwania na miejscu. Pamiętajmy jednak o stosownym zabezpieczeniu finansowym. Popularnym sposobem na znalezienie zatrudnienia są też agencje pracy, które pomagają nie tylko w znalezieniu pracy, ale również w załatwieniu wszystkich formalności. Publiczne służby zatrudnienia, czyli czeskie urzędy pracy, też mogą okazać się pomocne.

Obywatele polscy, z racji przynależności do Wspólnoty Europejskiej, nie muszą ubiegać się o wizę przy wjeździe na terytorium Czech. Przy dłuższym pobycie w Czechach związanym z pracą, czy prowadzeniem działalności gospodarczej, obywatele Unii mogą wystąpić z wnioskiem o wydanie karty czasowego pobytu.

Podsumowanie.

Praca w Czechach ma zalety. Niższe podatki, bliska lokalizacja i czeskie usposobienie, przekładające się na stosunek do pracownika. Choć nie jest to tak popularne miejsce peregrynacji zarobkowej jak Niemcy czy Holandia, to jednak z naszego polskiego punktu widzenia, warte rozważenia.

biuro wirtualne

Redakcja capitalwork.pl

Redakcja serwisu capitalwork.pl składa się z pasjonatów w dziedzinach pracy, biznesu, marketingu, finansów, rozwoju osobistego oraz e-commerce.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?