Rękawiczki do pracy – jakie wybrać?

Rękawice ochronne przydają się zarówno w pracy, jak i na co dzień, przykładowo podczas remontu, w ogrodzie. W wielu przypadkach wystarczające będzie wyposażenie się w uniwersalne rękawice robocze, najczęściej są one powlekane poliuretanem, co zmniejsza ich podatność na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzą się do większości prac. Oczywiście niektóre zawody wymagają lepszej ochrony dłoni. Zwykłe rękawice wampirki będą niewystarczające. Przy pracach spawalniczych konieczne jest sięgnięcie po ognioodporne rękawice, muszą one chronić przed gorącymi odpryskami metali, które doprowadziłyby do oparzenia w kontakcie ze skórą. Jeszcze inne rękawice są używane przy pracy w okolicy przewodów.

Jakie są popularne rodzaje rękawic roboczych?

Do wyboru są rozmaite typy rękawic roboczych, dzięki czemu nie ma problemu z dobraniem właściwych modeli do charakteru pracy. Wykonywanie niektórych obowiązków zawodowych stwarza zagrożenie dla dłoni, mogą one zostać przykładowo poparzone, skażone chemikaliami, porażone prądem. Przedsiębiorca jest zobowiązany do tego, aby zapewnić wszystkim pracownikom odpowiednie artykuły BHP. Znajdują się wśród nich także środki ochrony dłoni, czyli przede wszystkim rękawice ochronne. W wielu przypadkach wystarczające będą modele uniwersalne, nadające się do większości prac. Mają dobre parametry chwytne i ochronne. Sprawdzą się przede wszystkim do pracy na produkcji, w magazynie, przy majsterkowaniu. Mają postać rękawic powlekanych poliuretanem. Sporą popularnością cieszą się także rękawice wampirki, czyli z warstwą lateksową. Mówi się, że są niemalże do wszystkiego. Na ich korzyść przemawia nie tylko uniwersalność, ale można liczyć na przystępną cenę. Niestety zużywają się dosyć szybko, dlatego trzeba je często zmieniać na nowe. Będą odpowiednie także do prac ogrodowych.

Jakie są dostępne rękawice ochronne?

W przypadku pracy, która wymaga kontaktu z energią elektryczną lub istnieje ryzyko porażenia prądem, konieczne jest sięgnięcie po odpowiednie rękawice robocze. W sprzedaży dostępne są modele antyprzepięciowe, które świetnie sprawdzają się w przypadku pracy w pobliżu kabli. W ten sposób można uchronić pracownika przed zagrożeniem zdrowia i nawet śmiercią. Porażenie prądem może skończyć się tragicznie. Z kolei rękawice antyprzecięciowe chronią przed skaleczeniami. Są bardzo pomocne podczas przenoszenia ciężkich i ostrych przedmiotów. Jeśli ktoś ma przykładowo kontakt z arkuszami blachy, to musi zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dłoni, bo łatwo o przecięcie i to głębokie. Może nawet wdać się zakażenie. Wyróżnia się także rękawice spawalnicze, przeznaczone dla osób mających kontakt z gorącymi kawałkami metalu. Podczas używania spawarki powstaje wiele iskier, które są bardzo gorące, mogą poparzyć skórę. Niezbędne staje się zastosowanie profesjonalnych rękawic, certyfikowanych. Muszą one spełniać wszystkie normy dotyczące używania podczas spawania. Wyróżnia się również rękawice antywibracyjne, które są potrzebne pracownikom obsługującym urządzenia typu wiertarka udarowa i młot pneumatyczny.

Redakcja capitalwork.pl