Odpowiadamy na pytanie pół etatu ile to godzin?

Osoby, które pracują na pół etatu poświęcają dwa razy mniej czasu niż osoby zatrudnione na pełnym etacie. W tym artykule wyjaśniamy czym jest pół etatu ile to godzin miesięcznie.

Czym jest praca na pół etatu?

Argumenty przemawiające za zmniejszeniem czasu pracy to przede wszystkim większa elastyczność oraz zdecydowanie więcej czasu na rozwój osobisty i hobby. Trzeba jednak mieć na uwadze, że pracując mniej również zarabia się mniej. Dlatego nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taką zmianę. Jeżeli chodzi o zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin to w tygodniu trzeba przepracować 40 godzin. Praca na pół etatu to 20 godzin tygodniowo. Osoby, które pracują 5 dni w tygodniu muszą w takiej sytuacji pracować 4 godziny dziennie. Od osobistych ustaleń z pracodawcą zależy tak naprawdę sposób rozdzielenia połowy etatu. Można pracować 5 dni w tygodniu po 4 godziny, ale można również 4 dni w tygodniu po 5 godzin, jeżeli pracodawca wyrazi na to zgodę. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w polskim systemie prawnym jest także możliwość podpisania umowy na 3/4 etatu. Warto również dodać, że praca w niepełnym wymiarze godzin nie zawsze jest pozytywnie odbierana przez pracodawców. Powoli to się jednak zmienia, co dobrze pokazują badania rynku pracy. Według niektórych opinii praca w mniejszym wymiarze godzin znacząco zwiększa produktywność. Można wtedy łatwiej pogodzić pracę z życiem osobistym. Zatrudnienie na połowie etatu jest idealne dla studentów oraz osób, które próbują połączyć naukę z pracą. Niestety z powodu studiów lub szkoły nie są oni w stanie pracować 8 godzin dziennie, ponieważ muszą jeszcze się uczyć.

Zalety i wady pracy na pół etatu

W niepełnym wymiarze czasu mogą pracować także młode matki oraz aktywiści i artyści. Czasami przejście na pół etatu nie jest dobrowolne, a spowodowane ciężką sytuacją w firmie. Obcinanie etatów nie dla każdego jest dobrą wiadomością, ponieważ niektórym zależy na zarobieniu większej ilości pieniędzy. Niższe wynagrodzenie jest największą wadą pracy na połowę etatu. W takiej sytuacji otrzymujemy oczywiście połowę pensji, dlatego dosyć ciężko jest się z tego utrzymać. W przypadku pensji minimalnej wynagrodzenie za pół etatu będzie wynosiło zaledwie 1300 zł brutto. Stałe wykonywanie pracy w godzinach ponadwymiarowych jest niedozwolone, dlatego nie można nikogo do tego zmusić. Jeżeli chodzi o pracowników półetatowych to kodeks pracy nie przewiduje innej formy zatrudnienia niż umowa o pracę. Oznacza to, że pracownik półetatowy ma dokładnie takie same prawa jak inni pracownicy. Kiedy pracuje się 4 godziny dziennie, to nie przysługuje przerwa 15-minutowa.

Redakcja capitalwork.pl