Dlaczego firmy transportowe powinny zainteresować się faktoringiem? 

Faktoring jest usługą dostępną bez wyjątku dla wszystkich przedsiębiorców – tych, którzy cieszą się już ugruntowaną pozycją na rynku, jak i tych dopiero zaczynających przygodę z prowadzeniem własnego biznesu. Możliwość korzystania z faktoringu nie jest także uzależniona od branży, w jakiej działa przedsiębiorstwo, jednak faktem jest, że w niektórych gałęziach gospodarki faktoring jest bardziej popularny, niż w innych – istnieją ku temu poważne powody. Dlaczego to właśnie firmy transportowe powinny zainteresować się faktoringiem?

Faktoring – pożegnanie z zatorami płatniczymi

Usługa faktoringu pomaga przedsiębiorcom uporać się z istniejącymi zatorami płatniczymi (lub zniwelować prawdopodobieństwo wystąpienia takowych). Dzięki faktoringowi możesz zapewnić swojej firmie płynność finansową i to niezależnie od czynników zewnętrznych. To właśnie dlatego tak wiele firm z branży transportowej sięga po faktoring online. 

Dlaczego branża transportowa wybiera faktoring?

Pewną cechą charakterystyczną branży transportowej jest skomplikowany łańcuch dostaw. W świecie, w którym do powstania jednego produktu potrzebne są czasem setki, a nawet tysiące elementów – każde pochodzące z różnych miejsc – logistyka i spedycja mają ogromne znaczenie. Jednak nawet najlepsze zaplanowanie tras przejazdów i wzięcie pod uwagę wszystkich możliwych do przewidzenia czynników nie wyeliminuje tych nieprzewidzianych, których w transporcie nie brakuje.

Czas jest najcenniejszym zasobem w branży transportowej, a biorąc pod uwagę szereg wydarzeń, jakie mogą wpłynąć na opóźnienie czasu transportu nawet – zdawałoby się – w najprostszych sytuacjach, nierzadko czas pomiędzy złożeniem umowy a płatnością mocno przekracza normy przyjęte w innych gałęziach przemysłu.

Firmy działające w branży transportowej, aby uchronić się przed kłopotami, zaczęły więc wystawiać faktury z długim terminem płatności, co z czasem stało się powszechną praktyką. To rozwiązanie ma jednak swoją ciemną stronę – podatność na powstawanie zatorów płatniczych. I właśnie tutaj do akcji wkracza faktoring dla firm transportowych.

Świetnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców z branży TSL jest stały faktoring online. W ramach tej usługi firma otrzymuje dostęp do odnawialnego limitu faktoringowego. Limit ten może opiewać na kwotę nawet 1 mln zł! Firma dysponująca takim limitem może sprzedawać faktorowi dowolną liczbę dokumentów sprzedaży, które wcześniej wystawiła swoim kontrahentom. Jedynym ograniczeniem jest ich wymagalność oraz wspomniana wcześniej kwota limitu – kwota ta będzie odnawiać się po każdej spłaconej fakturze. 

Sprzedana faktura zostanie sfinansowana natychmiast, co oznacza, że środki z niej pojawią się na koncie firmowym w zaledwie kilka chwil po zgłoszeniu dokumentu do finansowania. Wszystko odbywa się online, a zatem zaledwie kilka chwil dzieli przedsiębiorstwo od zapewnienia sobie płynności finansowej.

Redakcja capitalwork.pl