Co to jest kryptowaluta?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, gdzie ulokować swoje pieniądze. Jednym z najbardziej popularnych form inwestycji jest rynek nieruchomości. Nie wszystkich jednak stać na zakup nieruchomości, tym bardziej przeznaczonych stricte pod wynajem. Gdzie indziej więc szukać okazji i możliwości inwestowania własnych pieniędzy? Być może alternatywnym miejscem na ulokowanie własnego kapitału jest rynek kryptowalut.

Czym jest kryptowaluta?

W ostatnich latach kryptowaluty zyskują popularność niemal na całym świecie. Istnieje cała masa osób, które inwestują całe swoje oszczędności właśnie w te aktywa. Ale w takim razie co to jest kryptowaluta i dlaczego stała się tak bardzo popularna? Kryptowaluta to krótko mówiąc waluta cyfrowa, nazywana często wirtualną monetą bądź walutą kryptograficzną. Jak sama nazwa wskazuje nie jest to prawdziwa waluta, istnieje bowiem tylko w przestrzeni cyfrowej. Oznacza to, że kryptowaluty są walutami, których nie można dotknąć, to znaczy nie posiadają swojej postaci i formy fizycznej jak przykładowo banknoty czy momenty. Nie znaczy to jednak, że nie mogą służyć jako środek płatniczy do zakupu różnego rodzaju towarów i usług. Jedynym warunkiem korzystania z nich jako formy środka płatniczego jest akceptacja takiego środka przez sprzedawcę danej usługi lub produktu. Kryptowaluty najczęściej nie służą jednak ludziom jako środek płatniczy stosowany do zakupu różnego rodzaju rzeczy, tylko stanowią dla większości sposób na możliwość zainwestowania swoich oszczędności w celu pomnożenia swojego kapitału i znacznego wzbogacenia się.

Dlaczego ludzie kupują kryptowaluty?

Ludzie kupują i inwestują w kryptowaluty swój kapitał głównie z powodu możliwości bardzo szybkiego wzbogacenia się. Bardzo popularne w ostatnim czasie są giełdy kryptowalut, na których można kupić bądź sprzedać kryptowaluty. Aktywa te dają możliwość osiągnięcia naprawdę bardzo dużych zysków w krótkim czasie. Podobnie jak inne tego typu aktywa podlegają one bowiem regularnej wycenie, a giełdy kryptowalut działają podobnie do zwykłych giełd, na których wielu ludzi inwestuje swoje pieniądze. Najbardziej popularną kryptowalutą jest znany na całym świecie bitcoin. Istnieją jednak tysiące innego rodzaju kryptowalut, nazywanych altcoinami, czyli aktywami uważanymi za następców bitcoina. Zakup i sprzedaż tego typu aktywów w odpowiednim czasie i za odpowiednią kwotę może przynieść spektakularny zarobek. Warto jednak zasięgnąć rady specjalistów w tej dziedzinie, inwestowanie w kryptowaluty jest bowiem narażone na bardzo duże ryzyko, a raz zainwestowanych pieniędzy nie da się już odzyskać.

Ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty

Ryzyko inwestycji w kryptowaluty jest bardzo duże. Kryptowaluty tak szybko, jak szybko mogą przynieść ogromne zyski, tak szybko mogą również spowodować niewyobrażalne straty, których później nie będzie można już odzyskać. Niedoświadczeni inwestorzy, którzy kupują kryptowaluty za ogromny kapitał pieniężny, są szczególnie narażeni na finalną stratę. Rynek tego rodzaju aktyw jest bowiem szczególnie niestabilny i narażony na bardzo duże wahania. Co prawda obecnie istnieje na rynku wiele kryptowalut, których wartość idzie cały czas do góry, jednak nie wiadomo, w którym momencie nastąpi odwrócenie się tej tendencji. Przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu prywatnego kapitału w te aktywa szczególnie ważna i potrzebna może być więc konsultacja naszych decyzji z finansowymi ekspertami lub ludźmi, którzy mają większe od nas doświadczenie w inwestycjach. Ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty wynika również z tego, że rynek ten wciąż jest bardzo młody i nie podlega żadnemu urzędowi kontrolnemu. Oznacza to, że inwestowanie w kryptowaluty nie posiada żadnych zabezpieczeń, jak choćby w przypadku inwestowania na rynkach obligacji czy akcji. Warto również uważać na finansowych oszustów, których na rynku kryptowalut jest coraz więcej.

Redakcja capitalwork.pl